E-mail jest formą \”listu\”.

Moc listów oraz skrzynek
Współcześnie często odchodzi się od tradycyjnych sposobów wysyłki listów. Listonosz nie ma wcale łatwo, ponieważ z racji rozwoju technologii i globalnej sieci internet dużą popularność zyskał mailing. Gmail, interia, onet, wp, o2, yahoo oraz wiele innych portali proponuje swoje własne skrzynki elektroniczne. E-mail jest formą „listu” znacznie upraszczającą komunikowanie się. Jeżeli się w jakimś zdaniu pomylisz, nie musisz gnieść i wyrzucać kartki papieru – wystarczy, że wprowadzisz stosowne korekty do napisanego tekstu. Nie musisz wcale opuszczać swojego domu, by wysłać komuś własną wiadomość emailową. Wystarczy, przycisnąć przycisk „wyślij”, a to co wcześniej napisałeś, będzie natychmiast przesłane do wybranego przez nas adresata. Jeśli jesteś odbiorcą, odpowiedź możesz także uzyskać w każdym momencie. Nie trzeba czekać paru dni, nim przyjedzie do Ciebie listonosz z kawałkiem papieru lub fatygować się na pobliską pocztę.

Jednak w listach pocztowych jest coś wspaniałego, coś związanego z sentymentem. Kiedy jesteś gdzieś w podróży, mile jest wysłać do swojej rodziny lub przyjaciół pocztówkę z podróży lub list z widokiem z pięknych miejsc, w których obecnie się znajdujesz. Następnie, gdy już wrócisz do siebie, masz okazję do sporej ilości pięknych wspomnień.

Pisanie listów na kartce papieru związane jest z rozwojem naszej wyobraźni a także większą cierpliwością aniżeli pisanie bardzo szybko wiadomości e-mail. Bowiem po coś są skrzynki na listy, jeśli mieszkasz w domu czy także lokatorskie skrzynki, jeżeli zamieszkujesz w bloku. Bardzo sympatycznie jest zerknąć co jakiś czas i przekonać się, że ktoś o Tobie wciąż pamięta. Trudniej patrzy się, jeśli przychodzą przykładowo wysokie rachunki za gaz, prąd czy wodę.

Skrzynki posiadają różną formę oraz gabaryty. Chyba najbardziej znana skrzynka, którą kojarzy się z różnych seriali – szczególnie maluchy pamiętają skrzynki z kreskówek, to półokrągłe, malowane na czerwono skrzynki pocztowe znajdujące się tuż za domem. Jednakże w Ameryce nie mają jasnych przepisów, jeżeli chodzi o pocztę, zatem posiadają one rzeczywiście częstokroć różne kolory oraz różnorakie gabaryty.

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, identycznie jak i w Wielkiej Brytanii skrzynki pocztowe są też koloru czerwonego, niemniej jednak częściej przybierają formę przypominającą kwadrat. Znajduje się na nich biały napis „Poczta Polska” a ponadto znaczek – żółta trąbka na niebieskim tle. Można zauważyć na niej również poprawnie zaadresowany list. Dużo więcej skrzynek pocztowych znajdziemy na terenach wsi, aniżeli na terenach miast. W krajach skandynawskich, Niemczech oraz Chorwacji skrzynki są zazwyczaj w kolorze żółtym.

Skrzynki mogą znajdować się w różnych miejscach – niektóre są przywieszane do ścian, inne do słupów a jeszcze inne do latarni. Kolejnym rodzajem tego typu skrzynek są skrzynki na listy euro, które zwą się inaczej euroskrzynkami. Mają one zbiorczy charakter, częstokroć są zrobione z twardego metalowego materiału w kolorze srebrnym lub białym. Euroskrzynki powinny spełniać wyznaczone dyrektywy znajdują się w ustawie Unii europejskiej. Są to normy które dotyczą ich szerokości, wysokości i otworu do którego wrzuca się listy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *